Dilenciliğin üç kuralı

Bağdat'ta Abbas Oş adında meşhur bir dilenci varmış. Sefilin biri bu dilencinin şöhretinden istifade etmek için onu kollamaya başlamış. Derken bir Ramazan günü hamama girdiğini gördüğü Abbas'ın peşinden dalmış içeri ve kurna başında yanına geçip şöyle demiş:

- Efendi! Ben dilenciliğe başlamaya karar verdim. Bu asil sanatın püf noktalarını benden esirgemeyin lüften! Şu mübarek geceler hürmetine bana bunları öğretin!

Abbas, adamın sözlerinden mest olmuşve anlatmaya başlamış:

- Peki, öğreteyim. Dilenciliğin 3 temel kuralı vardır. İyi dinle kulağına küpe yap.

Bir, her nerede olursa olsun istemelisin. 

İki, kimden olursa olsun istemelisin.

Üç, her ne olursa olsun istemelisin.

Yeni yetme dilenci oracıkta Abbas'ın elini öperek demiş ki: 

- Ustam! Ben fakirim. Allah rızası için bir şey!

Abbas şaşırmış.

- Yahu burası hamam! Burada dilencilik olur mu?

- Ama siz nerede olursa olsun isteyin dediniz.

- İyi de ben de senin gibi fakirim.

- Ama siz kimden olursa olsun iste demediniz mi?

- Hayda! Hamamda ben sana ne vereyim? Elbisem dışarıda. Tasım, tarağım ve usturamdan başka bi şeyim yok.

Yeni yetme dilenci "Siz her ne olursa olsun iste dememiş miydiniz?" demiş ve tası tarağı toplayıp gitmiş. Dilencilerin pîri Abbas da arkasından bakakalmış.

www.alininteki.com

rss

Nükteli Sözler

Geçmiş

Mutlak kesin olan tek şey gelecektir; çünkü geçmiş sürekli olarak değişir. (Sırp Atasözü)
Devamını oku

Hayat ve intikam

Canımı yakanlardan intikam almayı düşünmedim hiç, hayat benden daha yaratıcı. (Simone de Beauvoir) 
Devamını oku

Yaran Facebook İletileri

Aman dikkat!

Hollanda'yı protesto edecek olanlara seseniyorum: Rusya, Fransa ve Hollanda bayraklarını iyi öğrenin, diğer ikisiyle de papaz olmayalım. Hollande, Fransa'nın cumhurbaşkanıdır, Hollanda'yla ilgisi yok. Bir de o bıçakladığınız portakallar muhtemelen Antalya'da yetişmiştir.
Devamını oku

Beklenmeyen tepki

Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktora başvuracakmışım! Niye lan! Doktor mu üretti ilacı? Malının arkasında duracaksın ben seni tanırım!
Devamını oku

Ne varsa eskilerde mi var?

Babam Zeki Müren dinleyip ne varsa eskilerde var der, ben aynı şeyi 90'lar için söylüyorum, benim çocuklar da aynı şeyi demet akalın için söyleyecekse bu gelenek burda bitsin.
Devamını oku

Komik Gifler

Komik Yazılar

Tavuk karşıdan karşıya niçin geçer?

CEVAPLAR: René Descartes: Yolun öbür tarafına geçmek için. Eflatun: Kendi iyiliği için. Çünkü gerçek, öteki taraftadır. Aristoteles: Karşıdan karşıya geçmek tavuğun doğasında vardır. Karl Marx: Çünkü bu tarihsel olarak kaçınılmazdı. Hipokrat: Pankreasının aşırı salgısı nedeniyle. Martin Luther:...
Devamını oku

Mahkemelik hayvanlar

Belki komik ve mizahi değil ama acı da olsa gülümseten bir takvim yaprağı arkası yazısı paylaşmak istiyorum: Avrupa'da çok oldukları ve ortalıkta serbestçe gezdikleri için, yargılanan hayvanlar arasında domuzların sayısı kabarıktır. 1864'te Slovenya'da bir çocuğun kulaklarını kemirip yiyen bir...
Devamını oku

Bir çocuğun Ramazan günlüğü

1. Gün: Bugün evde bir acayiplik var. Herkes kahvaltıdan önce sessizce işine, okuluna gidiyor... Önce diyet yaptıklarını sanmıştım. Akşama doğru hepsi sessizleşiyor. Sofrayı hazırlayıp ezanı bekliyorlar. Başka zaman, susmak bilmeyen ablamın bu hâli içten içe güldürüyor beni. Niye böyle...
Devamını oku